Bezpieczeństwo i Higiena Pracy

Inspektor ds. BHP 

mgr Iwona Żelisko

tel. +48 83 345 62 19

bhp@akademiabialska.pl

Lp.

Data

Osoba zgłaszająca

Typ zgłoszenia

Opis zagrożenia

Rodzaj zagrożenia

Wykonane działania naprawcze

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Informacje o sposobie bezpiecznego i higienicznego korzystania z pomieszczeń uczelni i wyposażenia technicznego oraz zasadach postępowania w razie wypadku lub awarii dla osób pracujących i kształcących się w Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej

(podstawa prawna - Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 30 października 2018 r. w sprawie sposobu zapewnienia w uczelni bezpieczeństwa i higienicznych warunków pracy i kształcenia, §2,ust. 1.).

 

ZASADY OGÓLNE

bezpiecznego i higienicznego korzystania z pomieszczeń, infrastruktury i wyposażenia technicznego Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej oraz postępowania w razie wypadku lub awarii.

1. Wszystkie osoby przebywające i korzystające z pomieszczeń, infrastruktury oraz wyposażenia Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej (zwaną dalej „PSW” lub „Uczelnią”) zobowiązane są do zapoznania się z niniejszymi „Zasadami udostępniania, bezpiecznego i higienicznego korzystania z pomieszczeń, infrastruktury i wyposażenia technicznego Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej oraz postępowania w razie wypadku lub awarii” (zwanymi dalej „Zasadami”) oraz do ich przestrzegania.

2. Zasady wywieszone będą w miejscach publicznych w holach głównych budynków PSW oraz zamieszczone na stronie internetowej Uczelni.

3. Pomieszczenia PSW stanowią przestrzeń nauki, pracy, zamieszkania, spotkań, odpoczynku, oraz rozwoju aktywności i pasji otwartą dla społeczności Uczelni.

4. Pomieszczenia PSW przynależą do wydzielonych stref użytkowych, takich jak:
1) Przestrzeń ogólnodostępna (np. wejścia do budynków, hole, korytarze)
2) Przestrzeń nauki (np. aule, biblioteka, sale wykładowe, sale ćwiczeniowe, laboratoria, obiekty sportowe)
3) Przestrzeń administracyjną (np. sekretariaty, biura, pomieszczenia techniczne)
4) Przestrzeń higieniczno – sanitarna (np. toalety, natryski, szatnie).

5. Do korzystania z poszczególnych stref uprawnieni są studenci, pracownicy i goście Uczelni. Dostęp do wybranych pomieszczeń Uczelni  (np. laboratoria, serwerownie, zaplecze techniczne, ) posiadają wyłącznie osoby upoważnione przez Władze PSW.

6. W niektórych pomieszczeniach Uczelni, np. w których zlokalizowane są pracownie, laboratoria, obowiązują dodatkowe Regulaminy organizacyjne, określające zasady korzystania z danych pomieszczeń oraz ze znajdującej się w nich infrastruktury i wyposażenia technicznego stanowiącego część składową tych pomieszczeń.

7. Pomieszczenia przestrzeni nauki oraz przestrzeni administracyjnej, takie jak sale wykładowe, sale ćwiczeniowe, laboratoria, pomieszczenia biurowe, magazyny itp., zamykane są na klucz po ich opuszczeniu przez wszystkie osoby korzystające. Dostęp do kluczy do tych pomieszczeń mają upoważnieni pracownicy Uczelni oraz osoby upoważnione przez Władze PSW.

8. Osoby przebywające na terenie Uczelni w poszczególnych strefach zobowiązane są do korzystania z pomieszczeń zgodnie z ich przeznaczeniem i obowiązującymi w nich ograniczeniami oraz regulaminami, a w szczególności do:

1) Przestrzegania przepisów BHP i PPOŻ;
2) Zachowania w stanie niepogorszonym pomieszczeń i wyposażenia pomieszczeń, w szczególności mebli, sprzętu biurowego i sprzętu elektronicznego;
3) Zachowania porządku i czystości na terenie PSW;
4) Przestrzegania ustalonych przez władze Uczelni terminów i godzin korzystania z pomieszczeń;
5) Przebywania w pomieszczeniach, do których mają uprawniony dostęp;
6) Wykonywania poleceń wydawanych przez pracowników poszczególnych stref odnoszących się zasad do zachowania bezpieczeństwa, ładu i porządku w pomieszczeniach, pod rygorem usunięcia ich z pomieszczeń.

9. W poszczególnych strefach obowiązuje całkowity zakaz:

1) Prowadzenia jakiejkolwiek działalności niezgodnej z przeznaczeniem danej strefy, w szczególności prowadzenia imprez, działalności agitacyjnej, politycznej, handlowej i innej, na którą Władze Uczelni nie wyraziły zgody zgodnie z obowiązującą procedurą;
2) Oddawanie do korzystania, bez zgody Rektora lub osoby przez Rektora upoważnionej, pomieszczeń, infrastruktury oraz wyposażenia innym podmiotom i osobom.
3) Umożliwienia lub ułatwienia dostępu do poszczególnych pomieszczeń danej strefy osobom nieuprawnionym;
4) Wnoszenia na teren Uczelni alkoholu, materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych, środków odurzających i substancji psychotropowych oraz jakichkolwiek przedmiotów lub substancji mogących stanowić zagrożenie dla osób przebywających na terenie danej strefy;
5) Manipulowania (przez osoby nieuprawnione) przy sprzęcie technicznym, komputerowym oraz przy innych elementach infrastruktury i wyposażenia technicznego Uczelni;
6) Używania otwartego ognia i środków łatwopalnych;
7) Palenia tytoniu, e-papierosów, poza miejscami do tego przeznaczonymi;
8) Poruszania się na rowerach, rolkach, deskorolkach i innym sprzęcie mogącym spowodować uszkodzenia nawierzchni w pomieszczeniach Uczelni;
9) Wprowadzania do budynków PSW zwierząt, bez zgody Rektora lub osoby przez Rektora upoważnionej, z wyłączeniem osób niepełnosprawnych poruszających się z psami przewodnikami.
10). Wszyscy pracownicy Uczelni zobowiązani są do odbycia szkolenia dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy. Wszyscy studenci rozpoczynający kształcenie w Uczelni, zobowiązani są do odbycia szkolenia dotyczącego bezpiecznych i higienicznych warunków kształcenia.

11. Kierownik jednostki organizacyjnej, w której prowadzone są zajęcia lub prace z wykorzystaniem niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia czynników, zapewnia wyposażenie uczestników pracy lub zajęć w niezbędne środki ochrony indywidualnej w zależności od rodzaju i specyfiki pracy lub zajęć.

12. W przypadku stwierdzenia zagrożenia dla zdrowia lub życia, podczas korzystania z pomieszczeń danej jednostki organizacyjnej lub jej wyposażenia technicznego, kierownik danej jednostki wprowadza zakaz korzystania z nich oraz zleca i nadzoruje usunięcie stwierdzonego zagrożenia.

13. Zajęcia w warsztatach, pracowniach specjalistycznych, laboratoriach oraz zajęcia wychowania fizycznego mogą być prowadzone wyłącznie przez osoby przeszkolone w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Za organizację tych szkoleń odpowiedzialny jest kierownik jednostki organizacyjnej, w której prowadzone są zajęcia.

14. Za bezpieczeństwo uczestników pracy i zajęć odpowiada kierownik jednostki organizacyjnej, w której prowadzone są prace lub zajęcia.

15. Przy ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków uczestników pracy lub zajęć, którym ulegli podczas pracy i zajęć dydaktycznych odbywających się na  Uczelni lub na terenie Uczelni, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy zawartych w odrębnych przepisach Uczelni.

16. W przypadku zaistnienia lub podejrzenia zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa osób przebywających na terenie danej strefy Uczelni, każda osoba która to stwierdzi jest zobowiązana niezwłocznie powiadomić o tym fakcie za pomocą kontaktu z numerem alarmowym PSW 333 lub adresu mailowego:  112@pswbp.pl oraz – w miarę możliwości - powiadomić osoby odpowiedzialne za dane pomieszczenie.

17. Każda osoba przebywająca w pomieszczeniach danej strefy jest zobowiązana niezwłocznie powiadomić kierownika Działu Inwestycji i Utrzymania o awariach technicznych, uszkodzeniach lub innych problemach związanych, w szczególności z użytkowaniem pomieszczeń i ich wyposażeniem, telefonicznie od poniedziałku do piątku pod numerem 83 344 99 43 w godzinach od 7:30-15:30. W przypadku stwierdzonej awarii lub jej podejrzenia jej wystąpienia poza wskazanymi w poprzednim zdaniu godzinami lub w soboty oraz dni ustawowo wolne od pracy należy kontaktować się bezpośrednio z pracownikiem odpowiedzialnym za mienie uczelni nr tel.: 570 23 04 10. 

18. Uczelnia nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione w pomieszczeniach danej strefy, w tym w miejscach ogólnodostępnych, to jest szatnie, toalety, korytarze itp.

19. Osoba przebywająca w pomieszczeniach danej strefy ponosi pełną odpowiedzialność materialną za szkody wyrządzone przez nią w mieniu Uczelni lub osób trzecich.

20. Część pomieszczeń poszczególnych stref objęta jest monitoringiem wizyjnym. Obraz monitoringu jest rejestrowany, utrwalany, przechowywany i przetwarzany - zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa (art. 6 ust. 1 lit. f Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE).

21. Osoby przebywające na terenie Uczelni są zobowiązane do stosowania się do poleceń osób odpowiedzialnych za poszczególne pomieszczenia w zakresie objętym niniejszymi Zasadami – pod rygorem możliwości usunięcia ich z pomieszczeń.

flagi.webp

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Uczelnia dostępna dla wszystkich", numer POWR 03.0500-00-A050/20

O projekcie

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce oraz o naszej polityce prywatności. 
Czytaj więcej